Richard Brander és John Grinder dolgozta ki a hetvenes években a módszert, amely az agyat egy komputernek tekinti. A lelki betegségek szerintük programhibák. Javítsuk ki, a beteg meggyógyul. Fóbiákra és sportteljesítmények fokozására tényleg nagyon jó, egyéb problémákra már korántsem ennyire. A negyven év alatt az nlp a helyére került. Ez sem univerzális megoldás mindenre, de egy pókfóbiát öt perc alatt töröl, amihez több éves terápia kéne. És segítségével a sportpszichlógusok komoly eredményekre sarkallnak.
Mik a módszerek? Mindenféle elképzelés, vizualizáció. Különböző érzetek összekötésével váltanak át képzeteket.
Mondok egy példát: elhagyott a pasid. Eltelt egy év, és még mindig ezen sírsz. Ez már nem normális. Egy nlp terapeuta ekkor azt javasolja, hogy keress öt olyan élményt, amikor a pasi nagyon szemét volt, vagy röhejes vagy nem vonzó. Pörgesd le egymás után ezt az ötöt. Egyre gyorsabban. Az x-edik pörgetésnél állítólag teljesen elmúlik a szakítással járó lelki fájdalom.
Hasonló technikák vannak depresszió ellen, cigi ellen, stb. Ezer féle, nem egy posztba beleférős. Olvastam NLP könyvet, de terapeutával hatékonyabb lehet.
Meg tudják például szüntetni a teherbeesés lelki akadályait egy ülésben.
Laikusként ott látom a határait, hogy ha valamilyen tünetet megszüntetünk, de a baj gyökerét nem, előjöhet egy másik. Ugyanakkor, ha valaki évekig jár lógushoz, mert fél a repüléstől, akkor érdemes inkább ilyen technikákkal nekimenni ennek, mert hatékonyabb, és a az élet rövid ahhoz, hogy terápiában töltsük.