A magas vérnyomás nem vicc. Be kell venni a gyógyszert, de az orvosok nem mindig tudják kideríteni az okát. egyszerű ösztrogénhiány, vesebaj, pajzsmirigy túlműködés, örökletes, vagy életmód okozza. Étrendkiegészítőben egyértelműen minden, ami szívre jó: zabpehely, halolaj, Q10 és a lényeg a fokhagyma. Ezt döntse el mindenki maga, hogy megeszik-e három gerezdet naponta vagy supplementben eszi. Egyébként le lehet nyelni a fokhagymát is rágás nélkül, de a bőrön akkor is érződik, szóval necces (kár, mert kezdődő influenzát is vissza lehet tolni fokhagymával, ugyanis az egyetlen vírusölő étel talán, de ezt pont egyszer próbáltam, aztán vállaltam a betegséget inkább, olyan rohadt büdös).
Aranyér és visszér: Mindkettő feloszlatható supplementtel, de nagyon hosszú folyamat, nem két hét. A legjobb a rutin plusz vadgesztenye plusz bromelain (ananász enzim) kapszula plusz varázsdió krém külsőleg. Kár, hogy a vadgesztenye lecsoffasztja az arcot:), mert dagadt lábra, visszérre a legjobb. A rutin egy bioflavonoid, ami a grapefruitban és a narancsban van, tehát napi két grape megevése is opció, de mondjuk az kicsit soknak tűnik a jóból. Sok kell belőle, amit itt árulnak, 50mg-os, az egy vicc. Az ananászenzim fogyaszt is, legyek egycsapásra ez is kiváltható gyümölccsel, de akkor mindig, sokat.
Pattanás: bojtorján tablettában (a legerősebb vértisztítók egyike), csukamájolaj (a retinoltartalomért), cink és niacin (csak, ha a rohamot is kibírjuk, mert az méregtelenít).
keratosis pilaris: homoktövisolaj és niacin. Szerintem külön-külön is elég, de itt is kell a flush a niacinnál, maga a roham segít, nem a vitamin (egész kis adaggal is előidézhető éhgyomorra, nem kell feltétlenül nagy dózis)
Haj: Silica, biotin, MSM az alap, erre jöhet még a PABA, ami megelőzi az őszülést, a kollagén, egy inozitol nevű cukorféle, és meglepő módon itt is játszik a fokhagymaolaj. Tudom, itt a vasat szoktátok emlegetni, azt is lehet szedni, de egy bonyolult ügy, mert sokszor csak felszívódási gondok vannak. Ha jól tudom, a D-vitamin hiány miatt is lehet vas felszívódási probléma, de erre ne vegyetek mérget. Általában minden, ami bőrre, ízületre és körömre jó, az hajra is.
Ösztrogén dominancia: ligetszépe, wild yam vagy progeszteronkrém (ez Amcsiból rendelhető) vagy a másik megközelítés, hogy valamilyen adaptogén, ami nem emeli a progeszteront, hanem megpróbálja kiegyensúlyozni a nemi hormonok termelődését, "ott segít, ahol kell". A maca gyökér ilyen, de érzésem szerint ez egy elég erősen jang növény, tehát inkább a tetterő, energia irányába tol. A már egyszer emlegetett rhodiola is adaptogén. Ezeket nem lehet folyamatosan szedni. Két hónap szedés, három hét szünet. Meglepő módon a homoktövist is szedik hormonális kiegyensúlyozásra, de erről sem találtam kutatást, hogy mivel éri el a hatást. Minden progeszteronos cuccnál tudni kell, hogy nem folyamatosan alkalmazzák, csak a menses előtti két hétben, a következő két hétben vagy semmi vagy valami ösztrogénes hatású (de ez csak menopausa környékén kell). Teljes kavarodás van ezügyben, nincs semmi használható információ, de a hagyományos orvoslás megközelítése egy tragédia szerintem. Nemzőképeseknek felírják az antibébit, esetleg az orvosi progeszteron pótlást (ami állítólag rákot okoz, nem ugyanabból készül, mint a progeszteronkrém vagy a wild yam krém), utána a Premarint, ennyit tudnak.
Mindet ezek közül szedik klimaxra is. Arra a pueraria mirifica tűnik eddig a legpotensebbnek, de sokan a szójatejre esküsznek, viszonylag nagy mennyiségben (nem elég a kávéba egy kicsi), én irtózom a szójától. A hőhullámot a lenmag is elmulasztja állítólag. A klimax azért érdekes, mert bizonyos neuropaták szerint nem is kéne ösztrogént pótolni csak a progeszteront kábé 60-62 éves korig. Az orvosok viszont lóhúgy ösztrogént írnak fel, ami növeli a rák és a szívproblémák esélyét. Ritkább esetben tesztoszteront is adnak (egyes nők a férjük kedvéért kérik, mert libidót csinál). A natúr szerek viszont abszolút nincsenek megkutatva.
Emésztőrendszeri betegségek: bél, gyomor, nyelőcső, tök mindegy. krónikus irritáltság esetén két dolog segít: kolosztrum és propolisz. Együtt is külön is, mindkettő csodákra képes. És eszik még rá a probiotikumokat is. Ezekben is tragédia a hagyományos orvoslás. Megtükrözik az illető szervet felülről vagy alulról értelem szerint, majd felírnak valami gyógyszert, amit nem lehet állandóan szedni, és amint nem szeded, kezdődik előlről. ha nagyon gyulladt, akkor vagy szteroid vagy műtét. Gyógyításról nincs szó csak tüneti kezelésről és kivágásról.
Depresszió: erről azért már volt szó. Az a gond, hogy iszonyú sok oka lehet. egyszer belinkeltem egy tesztelős oldalt, ami sokféle depressziót megkülönböztetett: szerotoninhiányos, dopaminhiányos, pajzsmirigyes, stb. Kiindulásnak ez remek, de már a szerotoninhiány is csak egy tünet. Sehol nem láttam korrekt leírást arról, hogy miért is lesz valaki depressziós (azon kívül, hogy tápanyaghiányosan étkezünk).
Mindenesetre, amit tehetünk:
1. teljesen természetes megközelítés: Hidtarálás (erről írok majd külön posztot, (sokszor csak vízhiányos az agy), több vitamin evése (nem tabletta, étel formájában), minden nap mozgás, fény keresése, napi két hideg zuhany. Ha ezt valaki megcsinálja, esküszöm jobban lesz, kérdés, van-e kedve hozzá, mert az igazán depressziósnak nincs.
2. Pszichoterápia: ez kétesélyes, ha jó a terapeuta, segíthet, viszont nagyon hosszú folyamat, évek.
3. Hagyományos orvoslás. A két depressziós ismerősömmel a következőt csinálták: havi egy vizit, negyedóra beszélgetés, majd különböző szerek felírása. Amikor nem hatott már egyik sem, akkor az adagok növelése.
Az antidepresszánsokkal két baj van: rettenetes mellékhatásai vannak. Hízás, szájszárazság, szexigény eltűnése, személyiségváltozás (most mesélte egy barátnőm, hogy az anyja évek óta valamin van, és paranoid lett). A másik, hogy sok-sok év alatt elhasználják az agyi hormonokat. Többféle mechanizmusú van, és ezeket rotálják a dokik próba szerencse alapon. Van, akinek bejön! Ha beletalálnak, sokat segíthet. A különbség az az antidepresszáns, meg egy agyra ható fehérje között, hogy az antidepresszáns beleszól a szervezet működésébe, a fehérje meg amúgy is van benne, max. nem annyi. Így ha le akar jönni valaki a gyógyszerről, az több hónap szenvedés, mert teljesen átalakította az agy bizonyos működési mechanizmusait. Afehérjét nem veszed be, és nem változik semmi, legfeljebb rosszabb kedved lesz.
4. Gyógynövények: az orbáncfű kicsit hasonlóan működik, mint az antidepresszánsok egyik csoportja: nem engedi, hogy a szerotonint lebontó enzimek lebontsák azt, így több szerotonin marad az agyban. Úgy tudom, kevesebb a mellékhatása. A rhodiola rosea kiegyenlíti a meglevő agyi hormonok működését, a ginko biloba pedig az agyi vérkeringést serkenti, ettől minden jobban működik. Ezeket együtt ne! vagy-vagy.
5. Vitaminterápia: minél több C-vitamin és niacin. Ez is egy-két hét, mire hat. Egyesekre a B12 is nagyon pozitívan hat. Másra meg a halolaj. Azt mondják, ezek a kínai vackok, amiket nálunk adnak, nem túl jók. Nem minden halolaj egyforma.
6. 5htp, L-Tyrosin és Gaba triója. itt meg állandóan figyelni kell, hogy hol állunk, van-e elég energia, nem álmos-e az ember, vagy nem pörög-e túl, és csak addig, amíg el nem múlik a mélabú. 5-htp szerotoninra, tirozin dopamninra, gaba lazítónak jó. Ezeket gyógyszerrel együtt nem szabad, gyógynövénnyel együtt is csak nagyon odafigyelve. orbáncfűvel soha, rhodiola, ginko elcsúszik, de figyelni kell a reakciókat.
Ez is sok sebből vérzik (bár ez azért kicsit meg van már kutatva), például, hogy a dopamin és a szerotonin egymással versengenek, és az egyensúly fel ne boruljon. Most azt gondolom, hogy 1-2 hétig ezzel fel kell oldani a passzivitást, és utána át kell térni a természetes és vitaminos kombinációjára, azzal terheljük legkevésbé a szervezetet, és egy pozitív spirálba kerülünk.
Hülyülés: ginko, ginzeng, DMAE, méhpempő, huperzine, kókuszolaj. Nem kell mind egyszerre. Úgysem szedhető folyamatosan egyik sem, váltogatni kell. Láttam ginkótól halottat feltámadni. És meggyőződésem, hogy ebben is a niacin az egyik legfontosabb. Ez is olyan terület, amire az orvosok már legyintenek. A 65 fölöttiek egészségügyi problémája kevésbé izgatja az orvosokat, főleg, ha demenciáról van szó, amit természetes folyamatnak tekintenek, ebben kénytelen mindenki magát gyógyítani, amíg van elég esze hozzá. Lehetnek ebben is kellemetlen meglepetések: mondjuk ginko és halolaj együtt, mivel az egyik vérkeringés serkentő, a másik alvadás gátló (aszpirin is), tehát mindent csak ésszel, és kúraszerűen.
Zárszóként annyit, hogy egyszerre csak egy gondra érdemes koncentrálni, akkor nincs nagy kavarodás. Supplemettől sokkal kevésbé halnak meg emberek, mint gyógyszertől, és ritkábban fordul elő, hogy az egyik mellékhatása miatt kell a másikat szedni (ez a normál orvoslásban rutin), de nincs hepi end, mert ezekről meg nincsenek kutatások. Mondok egy példát. Egy kolléganőm mellrákos volt, felírták neki az ösztrogénkihajtó gyógyszert (tamoxifen), amikor ettől csontritkulást kapott, először mondták valószínűleg csontrák áttét (nem az volt), majd felírták a csontépítőt, ilyenkor azért átmegy az ember ezen-azon lelkileg, meg nem is jó, hogy ennyire csontritkulásos lett. A pueraria mirifica pont úgy véd a mellrák ellen, mint a tamoxifen, mert az is leköti az ösztrogénreceptorokat, viszont csontritkulás megelőző is. Viszont nincs megkutatva, tehát mondjuk ha a saját rokonomról van szó, nem merném javasolni neki, hogy szedje inkább azt, pedig jobban járna. És itt nem is volt szó orvosi felelőtlenségről, csak arról, hogy folyamatosan csak az egyes etiketteket alkalmazzák, nem is tehetnek mást.