De miért kell megadózis? Azért, mert ha valamilyen vitamin hiányunk van, azt kis adaggal nem lehet visszapótolni, vagy lehet, hogy azért van, mert valamilyen anyagcserezavar miatt a test nem tudja megfelelően hasznosítani. Tehát ha már betegség van, és elfogadjuk, hogy az hiánybetegség, akkor egy kis maszatolásra ez nem fog megmozdulni. Az a helyzet, hogy egyes vitaminok hiánya tényleg betegséget okoz, és ezek tényleg csak akkor múlnak el, ha megkapja a szervezet a megfelelő löketet. A Dvitamint 8 hétig ajálnják szedni, a Niacint 1-2 hónapig.
Több vitaminnal kísérleteznek megadózisban. A D-vitamint és a B12-t orvosok is alkalmazzák, felírják nagy mennyiségben (mostanában napi 10,000 egységet javasolnak naphiányos időszakban), ezt fáradtságra, csontritkulásra adják, és nagy divat. Életmeghosszabbító hatást, hangulatjavulást, rák és szívproblémák elleni védelmet tulajdonítanak neki. Sosem próbáltam, nem tudom, hat-e, de elég sokat olvastam róla, és többen írták, hogy viszonylag nagy adagokkal 3-4000 egységgel nem értek el sikert, tízzel igen. 8 hétig javasolják a kúrát. A napot jobb D-vitamin forrásnak tartják. Érdekes módon, aki sokat van napon, annak teste először sok D-vitamint termel nagyon rövid idő alatt, majd ha eléri a tízezer iu-t, akkor az afeletti részt lebontja. Ebből állapították meg a plafont a megadózis terápiához. A naphiány miatti blues-ban szenvedők határozott javulást mutatnak megadózis D vitamin beszedése után. Mások nem feltétlenül.
A C vitamin sokkal bonyolultabb ügy. nagyon szeretik megadózisban szedni, nem vagyok orvos, de meggyőződésem, hogy használ, bár akkora ereje nincs, mint a Pauling hívők szerint: nem gyógyít meg mindenféle rákot, betegséget, de biztos, hogy élethosszabbító hatású, és védi a szerveket a degenerálódástól. Napi 10-12 ezer mg számít megadózisnak. Sokan szednek ennyit éveken keresztül mellékhatások nélkül. Ezt viszont nem javasolják az orvosok, fogalmam sincs, miért (ha már a B12-t, D-t szeretik).
A harmadik legdivatosabb megadose vitamin a niacin. Hívei azt állítják, hogy minden hangulati és mentális gondot megold, visszafordít, megvéd a szívrohamtól, és meghosszabbítja az életet. Nagyon érdekes, hogy súlyos skizofréniásokat valóban tünetmentessé lehet tenni niacin kezeléssel, csak sokszor a kezelés elmúltával visszatér a gond. Vannak, akik évtizedekig szedik nagy dózisban. A bácsi a képen Abram Hoffer, a Niacinpápa, olyan ő, mint Pauling a C-vitaminnak. Ő évtizedekig szedte, és 94 évesen halt meg (ahogy Szent-Györgyi és Pauling is), tehát a vitamin túladagolás ezek szerint 94 évet jelent:).
De miből is indult ki Hoffer? Van egy betegség, a pellagra, ami a niacin hiánybetegsége. Akkor alakul ki, ha a gabonaalapú diéta helyett gazdasági okokból kukoricára tér át egy embercsoport. Több ilyen is volt, Spanyolországban, Olaszországban, USÁban. A mexikóiak keverik a kukoricalisztet valamilyen lúgosító anyaggal a tortilla készítés során, így kinyerik belőle a niacint, a nem mexikóiak viszont a sima kukoricakenyér készítésnél a niacin tartalmat bent hagyják. Emberekkel (rabokkal) kísérletezve megfigyelték, hogy 2 hét kukoricazabálás után már érkezik a pellagra. Tünetei: fekélyek, hányás, elhülyülés, halál. Amikor rájöttek, hogy inkább búzát kell enni, ezek elmúltak. Nem ragozom, de a Niacin túladagolók szerint a mai nem túl egészséges diétával van egy enyhe pellagránk, amit kezelni kell, és akkor néhány betegség elmúlik, hosszabban élünk. Magas koleszterin szintre, reumára és depresszióra szedik általában nagyon jó eredménnyel.
Az a baj, hogy a Niacin roppant kellemetlen. Már 50mg bevétele esetén (a megadózis napi 1-2500) rövid időn belül hányinger, vörösödés, vérkeringés zubogás, szívdobogás jön, ami eltarthat egy óráig is, tehát egy nem túl kellemes sokk. Arctól indul lefelé. Nem jó, senki nem élvezi. Az is baj, hogy a Scientológusok nagyon nyomják valamiért. Sajnos a rohammentes típusai a B3 vitaminnak (niacinamide) nem hatékonyak bizonyos dolgokra (bár a pellagrát megelőzik).
A Niacin és az agy kapcsolata nagyon szép. Ha nem eszünk elég niacint, nem tudunk elég szerotonint termelni. És ha nem termelünk elég szerotonint, akkor melatonint sem, így rosszul alszunk. Az összefüggés az: a niacin és a szerotonin ugyanabból a fehérjéből, a triptofánból alakul át a szervezetben. A Niacin a fontosabb, ha nincs elég, pótoljuk a tryptofánból, leesik a szerotonin szint. tryptofán nagyon sok mindenben van, ha nem vega valaki, és grenadírmarson él, valószínűleg eszik eleget, de persze csak kevés része alakul niacinná és szerotoninná is. Tehát niacin megadózis esetén akár egy nap alatt fel lehet lökni a hangulatot.
Az 5-htp egy olyan anyag, ami akkor keletkezik, amikor a Tryptofán már elkezdett szerotoninná alakulni, tehát egy közbülső lépés. Azért zavarhat be, mert ezzel nem adjuk meg a testnek a lehetőséget, hogy maga regulázza a mennyiséget: mennyi szerotonint akar gyártani, mikor. Viszont megakadályozzuk, hogy a tryptofánból niacin legyen.
Triptofán lelőhelyek: pulyka, kesúdió, sonka, stb.
niacin lelőhelyek: máj, tengeri hal, gomba, húsok.