Egy Youtube videobloggertől szedtem, hogy csukamájolajat kell szedni a tökéletes arcbőrért. És tényleg jó. De mi is a helyzet a csukamájolajjal?
A csukamájolaj az egyetlen olyan élelmiszer, amivel a naphiányos időszakban (értsd északon télen) a D-vitamint pótolni lehet. Az eszkimók például kizárólag halak és víziemlősök májából jutottak D-vitaminhoz, amikor nem sütött a nap.
Na de. Attól tartok, a bőrt nem a D, hanem a magas Avitamin tartalma csinálja meg. Gondoljunk csak bele, mi az a két szer, amely valójában szép bőrt csinál, és pattanás, valamint ráncok eltüntetésére is alkalmas. Az egyik a belülről szedett Accutane vagy a kívülről kent Retinol. Mindkettőben retinol sav van, amely egy A vitamin származék. Mindkettő igen hatékony.
Az A vitamint vagy bétakarotin formájában fogyasztjuk répa vagy sütőtök evéssel, vagy a retinoidokat kapjuk állati májból. Bőrre az utóbbi a tuti.
Egy baj van. Tök veszélyes. Terhes nőknek tilos használni retinolos termékeket, mert magzati károsodást okoznak, Idősebbeknél túladagolva szétveri a csontozatot. És persze zsírban oldódó, tehát nem ürül egykönnyen ki.
És nem esküszöm meg, hogy a csukamájolaj nem káros. Mivel ellentétes felmérések vannak. Az egyik szerint méreg, a másik szerint szuperjó a szívnek, rák ellen (D vitamin valóban rákmegelőző). Szóval mindenki döntse el, de szép bőrt csinál nagyon.
Még egyet kell tudni a csukamájolajról. Ma már nem azt árulják, ami kijön a halból. Pont a magas vitamintartalom miatt először kivonják belőle a vitamintartalom egy részét, majd szintetikus vitaminnal dúsítják. Az ugyan kevesebb, veszélytelenebb, de sohasem olyan, mint az igazi. Ha jól tudom, gyakorlatilag nem is lehet kapni valódit még Norvégiában sem.