Mit várok el bármitől, amit a fejemre kenek?
Legyen jó érzés az aktus maga, hidratáljon, ránctalanítson, legyen szebb a bőröm színe tőle, mulassza el a pirosodást, legyen jobb az arckontúrom. Hát természetesen ezt egyetlen krém sem tudja, amit eddig használtam.
Szerintem az én krémezési karrierem elég hasonló másokéhoz, ezért leírom dióhéjban a lelki aspektusokkaal együtt, aztán jön az egyes termékek elemzése.
Amikor az ember fiatal, esetleg krémezi magát, de mindig elfelejti, nem fontos. Sőt, amikor huszonéves voltam, nem is álltak jól a krémek, mert mivel fekete karikás volt a szemem, ezek a krémezéstől el tudnak kicsit mélyülni (ahogy a nedves ruha is sötétebb, a hidratált karika is. Szóval néha vettem valamit, de az aztán ott rohadt a fürdőben.
Harminc körül az ember kicsit kezd ráncosodni. Van akinek a homlokán, de legtöbbünknek a szemek alatt jön elő az első pár ránc. Ilyenkor még bőven nem jellemző az arc ráncosodása.
Jön a pánik. Szerintem nemcsak én voltam vele úgy, hogy először megvettem, amit hirdetnek: Nivea ilyen olyan, L'Oreal, Garnier. Mert ezeknek a cégeknek nagyon jó a marketingje, nem vagy körülvéve kozmetológus szakemberekkel, beveszed, hogy olyan leszel, mint Jennifer Aniston, ha megveszed a tégelybe zárt kőolajszármazékot. Nekem sokáig ez a szakasz nem tartott, mert, amikor kiütést kapok valamitől, az hamar jelzi, hogy ez nem megoldás.
Még nagyobb pánik: akkor biztos drágább kell. Először itt is a reklámnak dőlsz be. Estée Lauder, Clinique. Ezeknek van nagy marketing tevékenysége, gondolod, a drágább, jobb. Veszel ilyet. Megjegyzem, a drága krémek annyit már tudnak, hogy nem ütnek ki, de pár hónap után rájössz, hogy ráncokat viszont nem tüntetnek el. és igazán szebb bőrminőséget sem adnak.
Még innen is jön egy újabb szakasz, internet, külföldi divatlapok hatására megpróbálkozol a nem túl ismert, viszont hypolt termékekkel: La Prairie, Erno Laszlo, Dior, Guerlain. Ezek még eggyel pozitívabbak az előző kategóriánál. Egy jó La Prairie krém, ha ráncot el nem is tüntet, de tényleg valamennyit beleszól a bőr egyenletességébe. Ezeknél azt láttam, hogy pár hét után eltűnik minden kis piros folt. nagyon egyszerű, valamilyen gyulladásgátlót is kevernek bele. A sima aszpirin is megtenné, de ezt akkor még nem tudod.
Nekem az áttörést az jelentette, hogy külföldi beauty fórumokon minden terméket részletesen kielemeznek. Ott is vezettek már meg, de hamar kiderült, hogy a közép árkategóriás amerikai vagy francia krémekben azért több kakaó van, mint a high end márkákban. Ilyen az Is Clinical vagy a Roc, Eucerin. Ekkor már tudtam, hogy az, amit a boltban kapni nem tartalmazhat elég hatóanyagot a ránctalanításhoz, mert akkor veszélyes lenne nagy tömegek számára. van egy-két kivétel: Roc Retinol krém, Estée Lauder Night Repair (viszonylag magas AHA), néhány C-vitaminos krém, és minden hialuronsavas krém (ez annyira ártalmatlan, hogy bele merik rakni mindenbe), vagy például a Bioderma sebiumja, amit nem használok, mert nem az én bőrömre való, de pattanásosoknak szuper, azt mondják (nem tudom, mi a hatóanyag). Ekkor már gondolkodva vásárolsz, de itt is érhet csalódás. Mindenesetre ebben a szakaszban már tudtam, hogy a hialuronsavas krémtől egy pár óráig tényleg szebb leszek, a C-vitaminos krémtől pedig rózsásabb lesz a bőr. A ráncok persze még mindig maradtak.
Nekekm személyesen a ráncaim attól lettek kevesebbek, hogy radíroztam, tonizáltam, hidratáltam. És ehhez nem kellett semmi, ami drága (leírtam máshol)
Összefoglalásként, a legegyszerűbb háziszer rutin kiegészítve valami hámlasztóval (nekem ez most a Suiskin Aha-BHa krém) jobb, mint e legspécibb bolti. Azt hiszem azért, mert az ásványi olajok, amik a krémekben vannak egyszerűen nem mennek olyan mélyre, mint a növényi olajok. Megülnek az arcon. Sok káros is, de nyilván a legdrágább cuccokban károsak nincsenek.
Ráadásul a krémmaffia marketingje teljesen hülye tévképzeteket ültet az emberbe:
1. Fialaton csak hidratálni kell (Garnier alapgondolat). Hát nem, mivel leginkább fiatalon problémás az emberek bőre. Ezeket a problémákat nem lehet egy vizes alapú ásványi olajos löttyel kezelni. Tehát, ha valaki zsíros, foltos, pattanásos bőrű, akkor lehet, hogy retinolra van szüksége már húszévesen. Ha színtelen, fakó a bőre, akkor C-vitaminra, ha keratosis pilaris van az arcán (nekem volt 16 évesen még), akkor BHA kell neki.
2. Idősebb korban zsíros krémek kellenek. Iszonyú baromság. Ismerek nálam idősebb pattanásos nőket. ha ők megtolnák magukat valamelyik ajánlott éjszakai krémmel, az tragédiába fulladna. Nekem száraz a bőröm, mégsem bírom a korosztályomnak árult zsíros szarokat. nem szívódik be, szürke arcot csinál.
3. Ritkán kell radírozni. Gyakran kell radírozni.
4. A szem alá más krém kell, mint máshová. Ezt nem is értem. Nem a bőr végkonyabb a szem alatt, hanem a kötőszövet. A bőr pont ugyanaz. Ez csak egy kamu, hogy két krémet vegyél egy helyett.
5. Természetes alapanyagok. Ha a polcokra kerül a krém, lehet benne akármi, azt tele rakják tartósítóval. Ez olyan, mint tartós tejet inni. Még a C-vtaminnal is az a helyzet, hogy egy citromleves lemosással többet érünk, mint egy drága szérummal, mert akkor természetes C-vitamint viszünk be (semmit nem nagyon bírok, ami igazán maszatol, ezért ezt hanyagolom, de hiszek benne).
Vegyünk konkrét példákat. Öt-hat nagyon hypolt krémet használtam:
1. La Prairie Skin Caviar. Azért ez egy jó krém. Iszonyat jó a szaga és állaga, de azért 140 rugó kissé sok érte. Könnyű, beszívódik, gyulladáscsökkentő, szép színt ad a bőrnek. De ennyi. Se kontúrt, se kis ráncot nem javít.
2. Estée Lauder Night Repair. Ez egy gyümölcssavas krém. Nem tud többet, mint napi két almaecetes lemosás, de valamit legalább tud: hámlaszt enyhén, ettől tényleg ránctalanít. Az Ahában hiszek, engem kiütött, nekem ez sok volt. Az Idealistet én szeretem. Nem vennék, de azt élveztem használni. Semmit nem csinált, de nagyon jól eltalált illat és állag. Olyan, mint a selyem.
3. Erno Laszlo Kék Gyémánt, valamint Active Phyletil Lotion. Mindkettő 70 rugó fölött van. Kellemes állagú löttyök, beszívódnak. Sokkal kevésbé, mint a La Prairie esetében, de ezektől is szebb a bőrfelszín. Semmi több. Az Erno Laszlo egyetlen előnye, hogy szerintem nálunk ők hozták divatba az olajozás után szappannal lemosást (van egy speciális meleg vizes arcöblögető rendszerük napi kétszer), na ez látványos. Jók az olajok, szappanok, amiket árulnak (20 ezer egy szappan:). Tényleg jobban beszívódik utána minden, tisztább, szebb a bőr. Szoktam is csinálni, természetes olaj és szappan kombinációval. Úgy sokkal jobb, mint az ő vegyszereikkel, de a módszerért köszönet.
4. La Mer. 30 ezer forint! Ez nagyon súlyos, zsíros dolog. Nekem kiütést is okozott, de erre a krémre azért van, aki esküszik. Sose vennék. Semmilyen pozitív hatását nem érzékeltem. csak büdös, nem beszívódó, kellemetlen érzetet ad. Igazából az átlag krémeknél jobban hidratál, de bármelyik ceuticals krém erősebben hidratál ennél is. Egy 3 perces Lotion Mask meg fényévekkel jobban hidratál.
5. Lancome Renergie. Több Lancome krémet is elhasználtam. Nekem ezek a leginkább természetellenes, olajszagú, kellemetlen high end krémek. Egyszerűen nem is értem. Mondjuk legalább nem zsíros. Egyedül a Lancome nem tuszkolja: elmúltál negyven, vastagon zsírozd be a pofád.
6. Guerlain Issima. Na ez volt a legzsírosabb krém a fejemen valaha. Ráadásul még nem voltam negyven. Csak kárba ne vesszen alapon felkentem, de zéró. Viszont ennek nagyon jó szaga volt. Francia öreg arisztokratanőknek való, akiknek passzol a Shalimar kölnijéhez, de ennyi.
7. Clinique Turnaround. Ez annyira antiallergén, hogy szerintem vizes vazelin. A Clinique a természetesség dumájával elég jól megvezette a nőket. A legrosszabb alapozóm, spirálom Clinique volt. Csak a szájkontúr ceruzájukat szeretem.
Amiket úgy érzem, hogy nem árt, nem használ, és ha nincs kedvem olajozni, akkor elkenegetek. Eucerin, Bioderma, Vichy, Collaganeuticals, Botoceuticals. Ezek viszonylag megfizethetők, mind nagyon jól hidratál. Ráncot el nem tüntet, de bárki bőrének megfelelnek, mert nem túl zsírosak. Csodát egyiktől sem szabad várni. Profi termékből a koreaiak voltak kellemes meglepetés. Mint már írtam, a Bha-Aha krém, és a csigakrém is pluszt adott a rutinomhoz. Valami olyat, ami kiegészíti az olajaimat. Ezekről meg már írtam eleget.
Amiről már írtam, hogy hiányosságom blog értelemben: a tejsavas, C-vitamonos és retinolos dolgokban el kell még mélyülnöm, ezekből ki fogom próbálni a profi és a házi változatot is, aztán beszámolok.