Na ezt is kipróbáltam nektek. Mire is mennétek Dubarry nélkül.
A progeszteronkrém egy aránylag új hype. Egy John Lee nevű orvos dobta be a köztudatba. Ő azt vallja, hogy gyakorlatilag minden nőnek 35 fölött ezzel élnie kéne, ami ebben a formában persze nem igaz.
Tény, hogy egy idő után felborul az ösztrogén-progeszteron egyensúly, és ez kellemetlen tüneteket okoz. Ilyenkor kialakul az ösztrogén dominancia. Ezt nagyon homályosan közelítik az orvosok. A közkeletű elmélet most az, hogy mindez főleg a megváltozott életkörülmények miatt van: kevés mozgás, sok szénhidrát, kevés nap, sok környezeti ösztrogén (ételből, műanyagból, ivóvízből, stb.). A túlzott ösztrogén aktivitás tünetei: hízás, rossz alvás (kattog az agy, forgolódsz), erős vagy hosszú menses, PMS, mellfeszülés, nagy mellek, mióma, vastag méhnyálkahártya, meddőség, depresszió. Lee szerint a klimax idején sincs szükség ösztrogénpótlásra, elég ha életünk végéig progeszteronkrémet használunk, és itt a heppi end. Ez mondjuk nem igaz, mert sok 65 éves nőnek kisebb az ösztrogénszintje, mint egy annyi idős férfinak, és ennek meg is vannak a következményei. A hosszú távú ösztrogénhiány tünetei: csontritkulás, magas vérnyomás, inzulin rezisztencia, memóriazavar, infarktusveszély, hízás a hason, derékon, sorvadt vagina. Ezek egyikén sem segít a progeszteronpótlás, tehát ha mondjuk valaki úgy jár, hogy hatvan körül még szexelni akar, akkor sok problémát megspórol magának, ha legalább helyileg pótolja az ösztrogént odalent, mert anélkül nemigen fog menni. De mindegy, ott még nem tartunk. Tény, hogy a klimax elején előfordul, hogy ovuláció nélkül megy le egy ciklus, és abban a hónapban nem termel progeszteront a petefészek. Egy-két ilyen és súlyosbodik az ösztrogén dominancia, és akkor nagyon sokat segít a progeszteronkrém, de amikor már nincs menses, az ösztrogénhiány lesz a kellemetlenebb probléma. Kövér nőknél lehet, sosem kell ösztrogént pótolni, de a soványaknál érdemes.
Kicsit ösztrogén dominás voltam. Voltak tünetei, nem részletezem. Na jó, vettem cuccot, elkezdtem kenni. A pozitívum: tökéletes lelki béke, nagyon altat, pozitívvá tesz. Negatívum: ekcémás lett a kezem tőle, ami elmúlt, de jelzi, hogy eleinte szokatlan volt a szervezetemnek. 2 hétig szabad szedni a ciklus végén (még csak ez volt meg, nem tudom, változtat-e az egyébként erős mensesemen). Én kövér nem voltam, de mintha levitte volna a hasam, bár most lisztet sem eszem, tehát lehet, csak azért ment le. Arról majd beszámolok, kitolta-e a ciklust (az ösztrogéndominánsoké rövidebb).
A progeszteronkrém árthat.
1. Egyesekben vicces módon ösztrogénné alakul, így ront az ösztrogéndominancián.
2. Másokban tesztroszteronná alakul, akár bajusz is nőhet tőle.
3. Hat a pajzsmirigyre. Jó esetben csak élénkíti a működést, rossz esetben megzavarja. Senki sem tudja pontosan!
4. Mivel ez egy krém, a zsírszövetben felszaporodhat a progeszteron, ami progeszteron dominanciát okoz. Ez normálisan nemigen fordul elő. Az is rossz, depressziót, felfúvódást eredményez.
Ezeket a krémeket vagy szójából vagy jamból állítják elő. Ugyanolyan a molekulaszerkezetük, mint az emberi progeszteronnak. A kritikusai szerint gyengék (kint vannak természetes progeszteron tabletták sokkal erősebbek), és azt sem lehet kizárni, hogy rákot okoz. A szomorú csak az, hogy az orvosok által használt szintetikus progeszterontabletták (nálunk, nem Amerikában), amik a fogamzásgátlóban, a klimaxos hormonpótlásban vannak, vagy amit a terheseknek adnak, hogy megtapadjon a baba, na azok bizonyítottan rákkeltőek. Rosszabbak, mint a lóhúgy ösztrogén, és gond nélkül használják az orvosok.
A progeszteron nem megoldás mindenre, legtöbbet a lelki nyugalmon dob szerintem, de nem segít a libidón, nem csökkenti a vérnyomást, stb. Meg kell becsülni az ösztrogént, sőt a tesztorszteront is. Anélkül nincs életkedv, libidó, jól működő izomzat.
Nem mondom, hogy ajánlom, de nekem bevált, sokkal jobban, mint a jam vagy a ligetszépe.